Praha a Brno nestíhají pokrýt poptávku po průmyslových prostorech
dnes

V mírnější formě se převis poptávky projevuje také na Vysočině a větších jihočeských městech. Tato situace sice otevírá prostor pro nové průmyslové projekty, je však potřeba, aby veškeré vstupní náklady (především cena pozemku) nevyústily v příliš vysoké nájemné, které nebudou nájemci v dané konkrétní lokalitě ochotni akceptovat.
Volné haly jsou často v méně atraktivních lokalitách
„Volné prostory sice na trhu jsou, často se však nacházejí v méně atraktivních lokalitách. Ať už kvůli horší dostupnosti pracovní síly, omezenému přístupu pro nákladní vozy nebo se výše nájemného nepotkává s limity a potřebami potenciálních klientů,” říká Lenka Pechová, Senior Research Analyst v Savills.
Podle Savills patří mezi nejžádanější lokality dlouhodobě jižní okraj Prahy podél dálnice D1, kde jsou však možnosti pro novou výstavbu víceméně vyčerpané. „Míra neobsazenosti v Praze je od poloviny roku 2020 pod 3 %. Na jižním okraji hlavního města se volné jednotky objevují výjimečně a obvykle jsou pronajaty ještě před odstěhováním předešlého nájemce. Taková situace nastává i nyní, kdy jsou v nabídce jednotky, které budou fyzicky k dispozici během roku 2027. Nejspíše však své nové uživatele naleznou ještě během letošního roku,“ dodává Lenka Pechová.
V některých regionech nabídka prostor převyšuje poptávku
Opačná situace panuje v Moravskoslezském, Olomouckém a Plzeňském kraji. Zde nabídka prostor převyšuje poptávku a s tím souvisejí i příznivější nájemní podmínky. „V Moravskoslezském kraji se v posledních letech díky dostupným větším pozemkům postavilo mnoho nových projektů spekulativně, v reakci na zvýšenou poptávku během pandemie. V Plzeňském kraji podél dálnice D5 se časově potkala nová výstavba s několika staršími jednotkami, které se po odchodu předchozích nájemců vrací do nabídky,“ vysvětluje Ondřej Míček, Head of Industrial Agency v Savills.