Pátek

9. 05. 2025

Svátek v ČR

Ctibor

Sviatok v SK

Roland

Kurz Kč/Eur

24.9 Kč

Optimalizace tras: klíč k ekologičtější a efektivnější logistice

včera

Optimalizace tras je dnes klíčovým tématem v oblasti udržitelné logistiky. S rostoucím důrazem na snižování emisí a zlepšení efektivity se do popředí dostávají technologie, které kombinují umělou inteligenci, strojové učení a prediktivní analýzu.

Rozvozci, distributoři poslední míle, se řídí zákony, ekonomikou svého provozu a požadavky zákazníků. Zákazníci se stávají náročnějšími, chtějí zboží dodat v kratším časovém okně, z čehož plyne větší potřeba rozvozových aut, více ujetých km, tedy i více emisí.

Negativní vliv na emise

Petr Němeček, jednatel společnosti Rinkai, uvádí, že rozvozci současně čelí nedostatku řidičů, zejména řidičů nákladních vozidel (skupina C), jsou nuceni nahrazovat nákladní vozidla menšími dodávkami (skupina B), kterých je ale samozřejmě potřeba více, což má tedy na emise také negativní vliv. Přechod z nákladních vozidel na větší počet dodávek je kromě nedostatku řidičů způsoben také omezeními pro vjezd nákladních vozidel, které průběžně přibývají v centrech měst a obcí.

I z těchto důvodů je nutné využívat vhodný software na plánování tras. „Naplánování tras poslední míle je se softwarem činnost typicky řekněme na půl hodiny denně, při které je zapotřebí občas rozhodnout, že se k některému zákazníkovi přijede v jiný čas než by si přál a dohodnout toto s ním, nebo že je k některému zákazníkovi potřeba výjimečně poslat vozidlo, které není úplně vhodné, třeba nemá sklopné čelo, a podobně,“ uvádí Petr Němeček.

Součástí plánování tras je i kontrola toho, jak byl plán dodržen, a následná diskuze s řidiči, proč k odchylkám došlo. „Myslím, že toto zatím umělé inteligenci nikdo nesvěří, jednak by to zatím nejspíš ani nesvedla, ani by se příliš neušetřilo. Práce dispečera není tedy momentálně v ohrožení,“ říká Petr Němeček.

Optimalizace nákladů díky softwaru

Podívejme se do praxe. Například Coca-Cola HBC Česko a Slovensko využívá plánovací software Rinkai, který společnosti umožňuje optimalizovat trasy na základě několika kritérií, jako jsou vzdálenost, čas, spotřeba paliva a aktuální dopravní situace. „Díky tomu jsme schopni nejen snižovat provozní náklady, ale také významně redukovat emise CO₂ a dosahovat lepší spokojenosti zákazníků díky spolehlivějším dodacím lhůtám,“ konstatuje Jan Vyskočil, Distribution Lead společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Dodává, že díky tomu firma v posledních dvou letech dosáhla zvýšení efektivity tras o 20 %, což vedlo ke snížení CO2 emisí o více než 15 % a významné optimalizaci nákladů na provoz (mj. prostřednictvím snížení nájezdů a celkové velikosti fleetu).

Jan Vyskočil dále uvádí: „V loňském roce jsme se zaměřovali také na testování elektrických malých nákladních vozidel a v letošním roce očekáváme dodání tří plně elektrických Mercedes Benz FUSO pro rozvozy v Praze. V případě nákladních vozidel střední velikosti vidíme příležitosti ve využití HVO.“

Coca-Cola HBC Česko a Slovensko je přesvědčena, že kombinace inovativních technologií a závazku k udržitelnosti je cestou k odpovědné a efektivní logistice.

Méně vozidel na cestách

Například pivovar Budějovický Budvar sdílenou logistikou s partnerskými firmami dokázal snížit počet vozidel na cestách, což přispívá ke snižování nákladů i ekologické zátěže. „V nejvytíženějších měsících nyní měsíčně na téměř 1600 trasách rozvezeme 5000 tun zboží, přičemž každá cesta je pečlivě naplánována pro maximální efektivitu. Těmito kroky nejen zvyšujeme naši logistickou výkonnost, ale také přispíváme k udržitelnější budoucnosti,“ specifikuje Barbora Povišerová, manažerka komunikace a lokálního marketingu společnosti Budějovický Budvar.

Systémy šetří náklady

Když to shrneme, je jasné, že každý, kdo nějaký systém pro optimalizaci tras nemá a zavede jej, ušetří náklady (méně km, méně aut, méně emisí), typicky kolem 15 %, a zlepší servis svým zákazníkům ve smyslu včasnosti příjezdu. „Softwarové řešení plánování tras navíc umožňuje snáze zvládat nejrůznější změny. Příkladem z poslední doby je třeba www.dobrereznictvi.cz, které těsně po implementaci našeho software začalo zavážet větší množství školek a škol, kde je velký tlak na brzký ranní závoz, a bez software by dle jejich slov trasy nenaplánovali,“ sděluje závěrem Petr Němeček.

Optimalizace Last Mile Delivery

Prodejci společně s logistickými firmami budou muset neustále vylepšovat doručení k zákazníkovi a zlepšovat zákaznickou zkušenost. S nárůstem e-commerce se optimalizace poslední míle doručení stává klíčovou výzvou. Pro zkrácení doručovací doby bude vznikat více malých skladovacích prostor v blízkosti zákazníků, odkud budou zásilky rozesílány.

Navíc sdílené logistické platformy umožní firmám spojit síly a optimalizovat přepravu. I zde pomáhají nové technologie, například české řešení Battswapp eliminuje prodlevy provozu elektrovozidel rozvážejících potraviny. V principu jde o jednoduchý systém, kde obyčejný elektromobil, který se nabíjí v řádu hodin, nahrazuje doručovací speciál. Ten se nenabíjí, pouze se v dokovací stanici vymění baterie za nabitou. Proces trvá tři minuty a auto může okamžitě pokračovat v doručování. Tento systém začíná využívat například Rohlík.cz.

Tlak na udržitelnost

Je jasné, že udržitelnost je jeden z dlouhodobých a zásadních trendů. Souvisí to jednak s požadavky legislativy, ESG, ale současně je vyžadována mladými generacemi, pro které je to důležité téma. V rámci udržitelnosti tedy nehraje roli jen doprava.

„Pro spotřebitele je stále důležitější i odkud bylo zboží dovezeno, jaké má obaly, kde bylo vyrobeno a případně i jaký dopad měla výroba v daných komunitách. Udržitelnost již totiž není pouze otázkou nefinančního reportingu, ale je také důležitým rozhodovacím prvkem v nákupním chování a stává se případně i životním stylem. Jedním z trendů bude eliminace prodeje balených vod a plastových obalů vůbec,“ uvádí Jaroslav Žák ze společnosti BWT. Doplňuje, že některé evropské obchodní řetězce začaly dbát na snížení množství jednorázových obalů a nabízejí servis doplňování čisté pitné vody do speciálních barelů u svých prodejen.

Minimalizace uhlíkové stopy

Vyskočil, Coca-Cola

V naší společnosti sledujeme v posledních letech následující klíčové trendy v plánování tras: 1. Dynamické plánování - technologie umožňující reagovat na změny v reálném čase, například na dopravní zácpy či změny v dostupnosti tras. Dalším trendem je integrace IoT - propojení vozidel a zařízení prostřednictvím internetu věcí přináší detailní data o provozu a výkonu. Mezi trendy patří také elektrifikace vozového parku - optimalizace tras s ohledem na dojezd a nabíjecí infrastrukturu pro elektromobily. A neposlední řadě je zde udržitelná logistika. Trendy směřují k výpočtu a minimalizaci uhlíkové stopy.

Jan Vyskočil

Distribution Lead

Coca-Cola HBC Česko a Slovensko

Významné úspory v distribuci

Povišerová, Budvar

Díky implementaci moderního systému plánování tras PLANTOUR a dalších opatření jsme dosáhli významných výsledků. Nájezd kilometrů našich rozvozových vozidel se snížil o 20 %, zatímco vytížení vozidel přesahuje 80 % jejich kapacity. Úspory dosahujeme i v dalších oblastech – spotřeba paliva klesla o 15 %, emise CO₂ se snížily o 15 % a čas řidičů jsme díky efektivnějšímu plánování zkrátili až o 18 %, dispečerů pak o 41 %.

Barbora Povišerová

manažerka komunikace a lokálního marketingu

Budějovický Budvar

 

Článek zpracoval: Petr Neckař

Článek vyšel v časopisu The Best of Logistics č. 2/2025